Genel Bilgiler

 

TARİHÇE

1957 yılında eğitime başlayan Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu “Dekoratif Resim Bölümü”, adı 1982 tarihinde Marmara Üniversitesi bünyesinde Güzel Sanatlar Fakültesi “Resim Bölümü” olarak değiştirilmiştir. Dekoratif Sanatlar Bölümünde mimaride resim ve dekorasyon uygulamaları konularında eğitim verilmiştir. Öğrencilerin pratik çalışmalarla boyama teknikleri konusunda deneyimleri artırılmış, atölyelerde fresko, sgraffito, rölyef ve mozaik konularında donanımları geliştirilmiştir.


BÖLÜMÜN AMACI

Resim Bölümü’nde öğrencinin bireysel yaratıcı kişiliğini öne çıkaran bir eğitim programı uygulanmaktadır. Bölümün eğitim programı resim kökenli olup çeşitlilik ve disiplinlerarası sanat anlayışı temel alınarak oluşturulmuştur. Resim sanatının tarihi ve kuramı uygulama bütünlüğü içerisinde verilmektedir. Deneysel ağırlıklı programlar, konferans, seminer, sergi ve uygulamalarla desteklenmektedir. Resim Bölümü’nde üçüncü yarıyıldan başlayarak interdisipliner yapıya dayalı bireysel çalışmalar gerçekleştirilmektedir.


EĞİTİM

Kavram, kavramın nesnelleştirilmesi ve bu süreçte ortaya çıkan ilişkilerin irdelenmesi üstüne kurulu kuramsal ve uygulamalı çalışmalar yapılmakta; özel konulu proje çalışmaları ile bu program desteklenmektedir.

 

Bu sayfa Painting tarafından en son 12.10.2017 11:15:31 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM